1/28/2016

Potrafisz wybaczać?/Karolina
Przyjaźnisz się z panią "X". Przyjaciółki od lat, a znajomi mówią na was papużki nierozłączki. Wszystko świetnie, fajnie, zajebiście aż tu nagle pani X się upiła na jednej imprezie i zdradziła komuś twój sekret. Tym kimś była osoba lubiąca sensacje. I poszło. Wie o tym teraz cała klasa a tobie wstyd przyjść do szkoły. Wielka przyjaźń wisi na włosku. Twoja przyjacióła, a własciwie prawie eks przyjaciółka jest zrozpaczona i widać, że żałuję. Wybaczysz?


Masz chłopaka. Jest wam razem naprawdę dobrze. Wasze lajki na fejsie sięgają setki, a wszyscy wam mówią że wasze spotkanie było chyba zapisane w gwiazdach. Jednak pewnego dnia miał gorszy dzień, jeden z tych naprawdę beznadziejnych dni. Pokłóciliście się, ty jak zwykle nie chciałaś odpuścić, a on pod wpływem emocji powiedział ci kilka naprawdę przykrych słów. Od tej strony wolałabyś go nie znać. Wybaczysz?


Masz 17 lat, zostałaś wychowana z siostrą przez mame, bo tata nie orientował się jak to jest być ojcem i uciekł. Ledwo wiązałyście koniec z końcem, często musiałyście rezygnować z przyjemności na rzecz rachunków. Nigdy nie miałaś markowych ciuchów, a o wypadzie do kina z kolezankami mozesz pomarzyć, dlatego też nie masz za dużó znajomych (
o tym jak cięzko się dopasować w dzisiejszych czasach do społeczeństwa już niebawem). Niespodziewanie zjawia się tatuś. Prosi o spotkanie. Chcę odzyskać stracony czas, jest mu głupio. Wybaczysz?


Oszustwa, kradzieże,kłamstwa, o jedno wypowiedziane słowo za dużo, zdrada, wyzwiska...dużo jest sytuacji które potrafią nas zranić. I w zależnosci od tego kto nam wyrządził krzywdę jest nam ciężej zapomnieć. Bardziej przymkniemy oko na kłamstwa koleżanki niz na kłamstwa przyjaciółki, a o naszym partnerze już nie wspomnę. Nasuwa się tu pytanie czy potrafimy wybaczyć oraz czy powinniśmy. Wybaczanie wiąże się z zapomnieniem, nie wypamiętaniem tego drugiej osobie. 
Ja jestem zdania, że pewne rzeczy można wybaczyć. Wszystkie powyżej wymienione historie moim zdaniem mogą zaslużyc na drugą szansę. Ale TYLKO na drugą. Tu nie ma do trzech razy sztuka. Bo nie chodzi o to żeby być glupim i wybaczać wszystko. Po prostu czasami warto to zrobić, bo nie wiadomo czy my też nie będziemy potrzebowali kiedyś przebaczenia. Nikt nie jest idealny. Każdy popełnia większe lub mniejsze błędy. 
Nie skreślajcie od razu całej wspólnej historii bo osobie na której wam zależy podwinęła się noga. Czasami warto dać drugą szansę. Są oczywiście wyjątki (np dla mnie zdrada oznacza koniec związku) ale zastanówmy się parę razy zanim położymy na kimś krzyżyk.

43 komentarze:

 1. W wymionionych przez ciebie sytuacjach uważam, że jak najbardziej warto wybaczać :D
  Ale kiedyś ktoś nadużywa naszą dobroć to chyba jest coś nie tak i nie warto truć sobie życia dla tej osoby ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sytuacje z życia wzięte, czasem naprawienie czegoś zajmuje naprawdę dużo, ale pod uwagę też trzeba wziąć starania drugiej osoby, choć nie zawsze się je widzi. Mi bardziej by sie nasuwało pierwsze pytanie :czy potrafię...
  Odbicie lustra…

  OdpowiedzUsuń
 3. jaki dojrzały post! niełatwo wybaczać ale warto - na pewno za pierwszym razem - z tym się zgadzam! ile bym dała żeby ojciec poprosił o wybaczenie i chciał się zmienić... ech.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko zależy od sytuacji. Kiedy ktoś się raz pomylił, przeprasza (ale w prawdziwym tego słowa znaczeniu, żałuje i więcej by tego nie zrobił, to owszem można wybaczyć, często nawet trzeba. Jednak jeśli ktoś notorycznie nadszarpuje Twoje zaufanie to danie mu kolejnej szansy jest po prostu naiwnością.
  A oprócz tego wszystkiego, należałoby zdefiniować wybaczenie - czy tylko jako brak chowania urazy ale bez zaufania, które zostało utracone, czy powrót do tego co było bez żadnych zastrzeżeń?

  Zapraszam ;)
  http://cytrynkacowartoobejrzec.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybaczania to sprawa indywidualna i też zależy w jakiej sprawie. Ja na pewno nie byłabym w stanie wybaczyć zdrady...

  U mnie nowy post, zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 6. ZDrada nie jest dla mnie do wybaczenia. Nie potrafiłabym drugi raz zaufać.
  Dobra notka;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie również warto wybaczać ale tylko w niektórych wypadkach .Pozdrawiam i zapraszam do obserwacji mojego bloga na pewno odwdzięczę się tym samym tylko napisz w komentarzu http://slendujula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Racja, wybaczyć zawsze można ale jeśli ktoś notorycznie nas rani nie jest już to takie łatwe :( Czas lecz rany, mi wiele rzeczy łatwiej było wybaczyć po jakimś czasie a nawet po latach

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z twoją opinią na temat wybaczania, powinno się dać komuś drugą szansę, ale
  nikt nie powinien cały czas wybaczać, ponieważ ktoś może sobie pomyśleć, że jeżeli cię zrani to i tak mu wybaczysz.
  A co do wymienionej tutaj sytuacji (tej z ojcem) mogłabym mu wybaczyć, ale to zależałoby od tego, czy naprawdę się stara, ponieważ popełnił błąd, którego żałuje.

  Obserwujemy? ;)
  http://polish-asgard.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. super przekaz bloga!

  normal-unnormal-life.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. wybaczam w jednym i drugim, a trzecie to by była zbyt trudna sytuacja;(.

  T0DAYISTHEEND.BLOGSPOT.COM - KLIK♥

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja często wybaczam choćby ze względu na siebie. Po co nosić w sobie gniew do drugiej osoby, to i tak wiele nie zmieni, lepsza jest szczera rozmowa. Zresztą ja nawet nie potrafię chować długo urazy. W każdej z tej sytuacji dałabym drugą szansę, w końcu każdy człowiek na nią zasługuje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze jak coś się stanie i trzeba komuś wybaczyć to ja wszystko analizuję po kolej. Próbuję się postawić tak jakbym patrzyła na tą sytuację z boku i co bym zrobiła. Moim zdaniem to najlepsza metoda. Każdemu należy się druga szansa, ale są granice.
  Pozdrawiam.
  wchmurach12.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post :) Skłania do przemyśleń..

  OdpowiedzUsuń
 15. Dokładnie, nie chodzi o to, aby wszystko wybaczać, ale wydaje mi się, że warto dawać ludziom drugą szansę. Fajnie przytoczone historie, ciekawie się czytało i faktycznie zadawałam sobie pytania, czy wybaczyłabym. Miałam tylko małe wątpliwości przy ostatnim. ;)
  Arleta

  OdpowiedzUsuń
 16. wszystko zależy od kontekstu, sytuacji i tego, jak bardzo bliska jest nam osoba, która nas skrzywdziła. ja zazwyczaj analizowałam, znajdując plusy i minusu, do tej pory niczego nie żałuję, a często dawałam drugą szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z doświadczenia wiem, że jeśli zrobiło się coś raz (np. zawiodło zaufanie ważnej w naszym życiu osoby) to dojdzie do trzeciego razu i kolejnego, bo później jest coraz łatwiej. Tak więc w pełni się z Tobą zgadzam, że druga szansa jest wystarczająca.
  Moim zdaniem też kobietom przychodzi trudniej wybaczanie niż mężczyznom. Facet w swoich skomplikowanych procesach myślowych dojdzie do wniosku, że wybacza kumplowi. Nie wypomina, krzywda pójdzie w niepamięć, dadzą sobie drugą szansę, bo chcą zachować męską przyjaźń i szlus. Gorzej jeśli sprawa dotyczy kobiet. Widzę co się dzieje wokół mnie. Niby koleżanka koleżance wybaczy, nadal są nierozłączne, ale większa awantura o cokolwiek i nagle "A Ty mi zrobiłaś to i tamto...". Tak samo w związkach. Facetowi zdarza się pomylić, przecież, jak sama zauważyłaś nikt nie jest doskonały, niby dziewczyna mu to wybaczy, ale tak jak wyżej - grubsza kłótnia i jest wypominanie. Oczywiście nie mówię tu o zdradzie, bo dla mnie to też jest ewidentny koniec związku i nie ma zmiłuj.
  Podsumowując wybaczanie to naprawdę ciężki temat. Trzeba się dużo czasu uczyć, żeby umieć puścić tak całkowicie w niepamięć jakiś czyn danej osobie. Jeśli ta osoba jest oczywiście tego warta. Inaczej można mówić tylko o chwilowym zapomnieniu do momentu sposobności na wypominanie i "gnębienie" winowajcy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moim zdaniem też druga szansa się należy, bo faktycznie niewiadomo czy kiedyś sami jej nie bedziemy potrzebować.
  Ale zdrada, czy ze strony przyjaciółki czy chłopaka/dziewczyny jest moim zdaniem niewybaczalna!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdrada nie zasługuje na wybaczenie. To jest tylko moje zdanie. Nie potrafiłabym żyć z kimś kto zdradził
  Zapraszam do mnie. KLIKNIJ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież ja napisałam dokładnie to samo :)

   Usuń
  2. Nie każdy czyta całe posty, niestety.

   Usuń
 20. Tez ostatnio zastanawiałam się nad tym jak to jest z tym wybaczaniem i myślę, że czasem ten proces wybaczania może się bardzo wydłużyć, ale grunt to zrobić pierwszy krok, choć może to być trudne, podać rękę i dać sobie nawzajem szanse na nowo. ;)

  Kiedyś obserwowaliśmy się wzajemnie za czasów mojego bloga pod nazwą AnonimowyDzień lub TransparentHorizon, nie wyszło, teraz jestem na DEEOEMI, mam nadzieję, że zostanę już na stałe i to tam zapraszam! ;)
  http://deeoemi.blogspot.com/2016/01/krakow.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Poruszyłaś temat naprawdę godny uwagi. Przebaczanie. Czy każdy potrafi przebaczać? Moim zdaniem - nie. Niektórzy wolą po prostu unieść się dumą niż komuś wybaczyć. A powinniśmy to robić, choć w większości przypadków to wcale nie jest proste, ba! - to jest strasznie trudne. Powinniśmy się starać przezwyciężać głupią dumę i wybaczać, bo warto! ;D

  Pozdrawiam!
  http://subiektywniekrystix.blogspot.com/
  http://ostatnie-dni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Wybaczenie jest wg mnie czymś osobistym. Każdy człowiek jest inny, więc i jego myślenie jest inne. Jeśli chodzi o wybaczenie zdrady to... nie wiem. To za ciężkie. Chyba? Nie wiem, nikt mnie nie zdradził. :DD

  Zapraszam na dwie nowe recenzje - Sia - This Is Acting oraz Lea Michele - Louder na bloga Muzyczne-Opinie.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zgadzam się, często ludzie zasługują na drugą szansę, ale jeśli jej nie wykorzystają, cóż... koniec, przepadło ;).

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że z czasem każdy wybaczy. Ślad po tym zawsze pozostanie, ale lepiej wybaczyć i odetchnąć od tego, niż ciągle się tym zadręczać. Szkoda życia. :)

  Pozdrawiam! :)
  http://annie-kathe.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja myślę, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do błędów. No ale przecież uczymy się na błędach więc czemu nie dać drugiej szansy?
  Zapraszam!
  Gabrielle♥♦♣

  OdpowiedzUsuń
 26. Och szczerze to chciałabym mieć takie problemy :) Kiedyś będąc nastolatką, rzeczywiście takie probemy mogłyby wydawać się ogromne. Teraz mając prawie 30 lat wiem, ze to nie jest prawdziwe życie z jakim przyszło się zmagać. Zawsze mówię wszystkim swoim uczniom aby wybaczali swoim rówieśnikom, bo dopiero uczą się życia i współżycia z innymi. Pozdrawiam Was Kochani

  OdpowiedzUsuń
 27. cudowny blog :) zapraszam do mnie http://madedaisess.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciężko włożyć całe to wybaczanie do jednego worka. Jednak niektórych rzeczy nie da się i nie powinno się wybaczać, a niektórym powinno dać się drugą szansę. To już kwestia indywidualna, gdzie jest nasza granica 'dawania drugiej szansy'. Czy umiem wybaczać? Nie wiem, nie przypominam sobie, żebym była w sytuacji, w której nie dałabym komuś drugiej szansy, bo nigdy nikt tak mocno mnie nie zranił. Tak czy inaczej, poruszyłaś bardzo kreatywny temat i fajnie się za niego zabrałaś ;] Miło mi się czytało
  /Agrafka
  NASZ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 29. Zgadzam się z Tobą, niektóre rzeczy można wybaczyć. Ale tylko wtedy jeśli druga osoba naprawdę chce tego przebaczenia i zrobi wszystko, żeby naprawić błąd. Jeśli tak nie jest, to nie ma o czym rozmawiać :)
  http://dreams-first.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. Czasami warto wybaczać, lecz są sytuacje,w których po prostu nie można...

  wercziandweeerczi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Mega ciekawy post. Ja szczerze mówiąc rzadko wybaczam. I nie wiem czy byłabym zdolna wybaczyć te sytuacje które wymieniłaś. Może bym spróbowała, ale naprawdę byłoby mi trudno,
  Zapraszam do siebie, obserwuję
  niespotykanne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetny pomysł na post :P Daje do myślenia ;) Ja np wiem z mojego doświadczenia, że jak ktoś jest w takiej sytuacji to łatwiej powiedzieć "halo on Cie skrzywdził, zostaw Go!" ale kiedy przychodzą emocje to już nie jest takie proste :/
  Może wspólna obserwacja ?
  Zapraszam na --> Mój Blog

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja mam niestety zbyt dużą tendencję do wybaczania, a potem tego żałuję bo niektóre osoby nie doceniają tego, że im się zaufało kolejny raz. Może po prostu nie lubię mieć w życiu ciężkich i skomplikowanych sytuacji i czasem łatwo jest wybaczyć niż pogłębiać się w żalu czy nienawiści. :)
  Pozdrawiam,
  Geek of books&tvseries&films

  OdpowiedzUsuń
 34. Dobry pomysł na posta. Ja niestety nie umiem nie wybaczyć.
  Kisiel truskawkowy

  OdpowiedzUsuń
 35. "Należy wszystko wszystkim wybaczać" cytat z książki Reginy Brett, polecam! Czasami jest to naprawdę trudne... Jednak zdrada to dla mnie też, oznaczałaby koniec...

  www.linailia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Naprawdę super post :D
  Zgadzam się z Tobą , niektóre osoby zasługują na drugą szansę, ale oczywiście już nie będzie tak dobrze jak kiedyś:P Bo nie da sie zapomień od razu tego co się stało, i zawsze wrócą wspomnienia z tych chwil. I tylko myślimy nad tym czy dobzre zrobiliśmy wybaczając i czy nie zrobi tego drugi raz:P Ale prawdopodobnie przyjażń przetrwa wszystko :D Ale jak ,,koleżance'' nie wybaczyłam pewnej rzeczy, nie pokazuje tego ze jej nienawidzę! Ale w środku to mam chęć coś jej zrobić :D
  Poklikasz?:) i w banery?:)
  http://grlfashion.blogspot.com/2015/11/wspopracacooperation-with-bangggoodcom.html#comments

  OdpowiedzUsuń
 37. Daje wiele do myslenia. Posty tego typu są rewelacyjne. :)
  Obserwujemy? :)
  Zapraszam również na wyprzedaż szafy. :)
  http://evelinololove.blogspot.com/2016/01/zimowa-wyprzedaz-szafy.html

  OdpowiedzUsuń
 38. Danie komuś drugiej szansy ok.. ale 3 raz juz kolejny to juz czysta głupota :) coś wiem o tym :)

  zapraszam do mnie!
  http://marijory.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja bardzo mocno się złoszczę, ale też szybko mi przechodzi. Wyznaję jednak zasadę "Daj drugą szansę, ale nigdy trzeciej" - nawiązując do tego, co napisałaś na końcu.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja... Zawsze wybaczam. Nawet chłopak powiedział, że jestem za dobra... Ale ja inaczej nie potrafię. Ktoś zrobił mi nawiększą krzywdę.. to ja wybaczam ale jesli ten ktoś meega żałuje i to widać. Lecz oczywiście to wszystko zostaje w pamięci i nie da się zapomnieć o tym..

  wiktoriakarnecka.blogspot.com <-- Klik

  OdpowiedzUsuń
 41. Wybaczę - zawsze, ale to nie znaczy, że od razu dam drugą szansę. Jak dla mnie wybaczenie nie musi łączyć się ze wznowieniem kontaktów jakby nic się nie stało. Mam nadzieję, ze wybaczyłabym chłopakowi nawet zdradę, ale zerwałabym z nim. Tyle że bez urazy czy nienawiści do tej osoby, bo wybaczyłam. Jak dla mnie to niezbędne do normalnego życia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każdy komentarz który nie jest spamem oraz za każdą obserwację <3
Na pytania i komentarze odpowiadamy POD NASZYM POSTEM.