1/05/2016

Wyłącz media /Mikołaj


Żyjemy w czasach, gdzie możemy uzyskać informacje na jaki tylko temat chcemy. Dzieję się to głównie dzięki internetowi, i chwała mu za to. Istnieję natomiast wiele innych źródeł, telewizja, prasa, radio. Jest z czego wybierać, prawda? No właśnie, nie do końca, bo jak się okazuję i w internecie można znaleźć miejsca gdzie szerzone są nieobiektywne opinie, z można by było na początku pomyśleć, wiarygodnych źródeł. Zacznę zatem od prostego stwierdzenia:

Media są kupione

Myślimy że mamy wybór, że każdy kanał to inna opinia, inni dziennikarze, inne informacje. Czasami tak jest, natomiast częściej zdarza się że reporterzy mają jedno i to samo zdanie na daną sprawę, co jeszcze bardziej potrafi nas uświadczyć w przekonaniu że mają racje. Oczywiście, jest to nieprawda. Media są kupione, a władze nad nimi sprawują najczęściej dane ugrupowania polityczne, które każą podawać takie informacje które są im obecnie na rękę. TVP, TVN, Polsat, Onet, Wirtualna Polska, dalej chyba wymieniać nie muszę. Z tych i wielu innych źródeł nie uzyskamy prawdziwych i obiektywnych opinii, bo albo ktoś powie to co musi powiedzieć, albo straci prace.Media mówią nam co myśleć

Bo jakżeby inaczej, skoro podają nam jako absolut opinie na temat tego co się dzieję w kraju i na świecie, tak robią to samo z innymi dziedzinami naszego życia. Mówią nam jak się ubierać, co jeść, co jest modne a co nie, jaki styl życia jest odpowiedni i w dodatku pochwalany (Chociażby pożal się boże Warsaw Shore). Tak naprawdę, media po prostu mówią nam co myśleć i jak żyć, na szczęście i miejmy nadzieję, że nieudolnie. Media już dawno straciły jakiekolwiek wartości przyjazne człowiekowi. 90% rzeczy opiera się na programach dla szympansów, napędzającej spirali strachu, przekonywaniu nas o tym, że nie mamy wpływu na nic, a w międzyczasie reklamując nam super przydatne produkty które musimy mieć. 

Wyłącz media, włącz myślenie

Owszem, w mediach też można znaleźć pożyteczne informacje. Jest dużo kanałów które mają nam do zaoferowania ciekawe programy, aczkolwiek są to kanały tematyczne. Chociaż, i tu jest pułapka, bo oglądając niektóre pseudonaukowe pseudosensacyjne bzdety z Discovery, czy też History Channel (Mowa tu tylko o NIEKTÓRYCH programach, nie natomiast o całej ramówce. Na tych kanałach również są ciekawe programy pod względem naukowym, jak i rozrywkowym), mam wrażenie że jedyne dokumenty jakie chce oglądać to te o fokach z Krystyną Czubówną. Cała reszta to papka, ograniczająca jakiekolwiek własne czy też logiczne myślenie. Pozyskujcie wiadomości z różnych źródeł, analizujcie, bazujcie swoją opinie na własnych przemyśleniach, a nie na tym co podał wam ktoś na tacy. Bo patrząc obecnie na poglądy wielu osób, i źródła z których je czerpią, na czym są bazowane, tak naprawdę określenie ich niewolnikami jest jak najbardziej adekwatne.36 komentarzy:

 1. Ja praktycznie w ogóle nie oglądam TV :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj programy telewizyjne naprawdę ogłupiają np. Żony Hollywood przez to tracę wiarę w ludzi ;)

  zyciepiszehistoriee.blogspot.com

  Pozdrowienia Zuzia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobają mi się słowa "wyłącz media, włącz myślenie". Żeby włączyć myślenie trzeba mieć dobrze wykształcony mózg, a nie coś co przypomina zwykłego orzeszka, który nastawiony jest na picie, hajs, dragi i seks. Jednak coraz ciężej spotkać osobę z mózgiem, a nie z orzeszkiem.. Pozdrawiam Julka ! (klik)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od tv sie odcielam juz bardzo dawno wole Youtube :D Sporadycznie cos obejrze ale to jakis glupi program .. ale faktycznie media narzucaja nam jak mamy myslec i patrzec na swiat takie zycie :D

  Versjada

  OdpowiedzUsuń
 5. dlatego właśnie jedynym medium, z którego uzyskuję informacje dotyczące świata, jest internet. tylko tam możemy znaleźć rzetelne, wyprane z subiektywizmu informacje - a przynajmniej parę punktów widzenia, które możemy porównać i się do nich ustosunkować. telewizja i radio nie pozostawiają nam tej możliwości, starają się nas ukierunkować. nie lubię tego, bo nie jestem bezmyślną owieczką, która będzie kroczyć za stadem. fajny artykuł. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również rzadko oglądam tv :D

  OdpowiedzUsuń
 7. nie oglądam telewizji, nie słucham radia, czytam blogi - blogi mówią mi, że mam myśleć, to myślę.
  ohhh jestem taka światła i oczytana <3!

  OdpowiedzUsuń
 8. wszystkiego dobrego w Nowym Roku <3

  OdpowiedzUsuń
 9. i niby czemu Karolino się zdziwiłaś, że jestem z grudnia?! bobiki nie mogą być z grudnia?!?!?! XD

  OdpowiedzUsuń
 10. Tego, żeby bazować na kilku źródłach szczególnie się nauczyłam robiąc projekt gimnazjalny. Nie ma mowy o błędzie, nie można sobie na niego pozwolić, więc się sięga do książek, internetu, porad psychologów (akurat taki temat projektu, że jest to wymagane), programów w TV. Dużo roboty jest, ale satysfakcja też jest duża i świadomość takich rteori wzrasta :)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  http://my-natalias-place.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Najgorsze jest to, że nigdy nie możemy być pewni źródła informacji. Są jednak takie stacje, takie portale, gdzie stronniczość aż bije po oczach, jak np. RMF FM, Onet czy TVN. Szkoda, że nie mogę podać takiego przykładu mediów, gdzie wszystko jest mądrze i obiektywnie przedstawiane. Czasami chce się człowiekowi posłuchać jakichś wiadomości, ale gdzie? No nie ma gdzie nawet spokojnie poczytać...

  Pozdrawiam
  www.itakowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja telewizji nie ogladam, tak jest lepiej :)


  http://mikijiu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem w drugiej klasie technikum na kierunku technik organizacji reklamy. Aktualnie uczę się jak ogłupiać ludzi ^^ Polecam obejrzeć filmik pułapki umysłu-siła perswazji

  graybody.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mądry post :)
  http://blaack-pearl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Telewizja ma sprzyjać rozrywce i tu się spisuje w stu procentach... szkoda tylko, że oferuje ją na niskim poziomie i raczej ogłupia. :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie oglądam telewizji od kilku lat. Jeżeli już to telewizję w Internecie i są to seriale, albo wiadomości. Te drugie często doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Rozumiem, że etyka dziennikarska poszła już w zapomnienie, bo przedstawia nam się jedynie półprawdę. Próbują manipulować informacją na każdy temat, a najgorsze jest to, że niektórzy ludzie wierzą w każde wypowiedziane tam słowo. Na przykład osoby starsze, które nie mają dostępu do informacji z innych źródeł. Przerażają mnie jednak osoby młode, które "łykają" tę papkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy post, zgadzam się z tym co jest tu napisane.
  Mój Blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 18. Mało mam czasu i chęci na oglądanie tv. Nie wiem czy media są kupione ale w sumie mam to w nosie. Pogodziłam się z tym że w naszym kraju nic się już nie zmieni na lepsze. Nie słucham nie czytam i się na zapas nie denerwuję

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak już włączam telewizję to oglądam jakiś film. Wiadomości nie lubię.
  Przykład: ostatnio słuchałam wiadomości. Chodziło o powietrze w Krakowie. Stężenie spalin(?) było tak wysokie, że 1. w TVP powiedzieli przekroczyło 5-krotnie normy, 2. w TVN przekroczyło 7-krotnie normy.
  Czyli w końcu ile? Nie wiem. :D

  OdpowiedzUsuń
 20. super post ! mega miło się czyta !
  obserwuje
  rokaind.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. zgadzam się ze wszystkim, nie oglądam telewizji jak już to tylko konkretne filmy :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Chyba jedyne media z których często korzystam to internet, a on póki co pozostaje wolny, więc jakoś udaje mi się unikać manipulacji, aczkolwiek pożyjemy, zobaczymy...
  ❤ blog

  OdpowiedzUsuń
 23. Telewizję oglądam tylko wieczorami, bo wtedy mam czas. Uważam, że najgorsze programy, które ogłupiają ludzi i dają kompletnie błędny obraz rzeczywistości, to wszystkie z rodzaju trudnych spraw itd. :)
  http://dreams-first.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Telewizja zawsze siedziała na garnuszku rządu :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo mądrze napisane. Widziałam kiedyś obrazek, który pokazywał, jak bardzo telewizja kłamie. Reporterzy przedstawiają nam prawdę w sposób, w jaki sami chcą. Dlatego trzeba brać wszystkie te kanały z dystansem i mieć własny pogląd na sytuacje w świecie, aby telewizja pomagała, a nie szkodziła ;]
  Zauważyłam, że często mam podobny pogląd do Ciebie w różnych sprawach, co sprawia, że milej mi się to wszystko czyta
  /Agrafka
  NASZ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 26. najlepiej w tv oglądać jakieś totalne ogłupicze, które wiadomo, że nie są realne, choćby kiepscy;p
  ~ Zapraszam na BLONDBlog.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja w ogóle nie oglądam tv. Bardzo mądry post :)

  wankostories.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Telewizję przestałam oglądać dwa lata temu, czuję się jakaś taka... mniej ogłupiona? Z innych środków masowego przekazu nie jestem w stanie zrezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 29. I dlatego nie ogląda telewizji! Póki internet jest wolny, wole korzystać z niego :D
  zperspektywypatrycji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Mądre słowa. Ja od kilku lat nie oglądam kompletnie telewizji, przez co jestem bardzo nie na czasie ze wszystkim, ale przynajmniej nie pakują mi głupot do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja już jakiś czas odcięłam się od tv. kiedyś oglądałam duużo więcej :)
  mój blog, hooneyyy

  OdpowiedzUsuń
 32. Przydałby się tu jeszcze fejs i notowanie wszystko na osi :)
  www.madame-White.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 33. Nawet nie sądziłam, że TVN czy Polsat są kupione.. Jejku nigdy nie powiedziałabym, że tak jest.. Chyba naprawdę czas ograniczyć to wszystko.

  ZAPRASZAM I OBSERWUJE(jako: Aleks Mlodz)
  http://aaleksm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja już do dobrych dwóch lat odkąd moją pasją stał się samorozwój , nie mam u siebie w pokoju TV :) Kiedyś nie wyobrażałem sobie dnia bez TV a teraz nie wyobrażam sobie dnia bez książki :)
  Wszystkiego dobrego w nowym roku :)
  zapraszam do mnie www.jakubprzybylski.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każdy komentarz który nie jest spamem oraz za każdą obserwację <3
Na pytania i komentarze odpowiadamy POD NASZYM POSTEM.